Luzerne County Bureau of Elections

TOTAL NUMBER OF MAIL-IN BALLOTS COUNTED BEFORE 8PM ON NOVEMBER 8, 2022 IN LUZERNE COUNTY - 29,384


Notice of November 8, 2022 General Election

In accordance with the provisions of the Pennsylvania Election Code, Act No. 320 of 1937, of the General Assembly, and its amendments, notice is hereby given that a General Election will be held in the 186 voting districts of Luzerne County.

 

November 8, 2022at which time the polls will be open from 7:00 AM until 10:00 PM, prevailing time, and candidates will be nominated for Federal and Commonwealth public offices:

 

U.S. SENATOR (Vote for One), All Precincts within Luzerne County

John Fetterman, Democratic

Mehmet Oz, Republican

Erik Gerhardt, Libertarian

Richard L Weiss, Green Party

Daniel Wassmer, Keystone

 

GOVERNOR (Vote for One), All Precincts within Luzerne County 

Josh Shapiro, Governor/Austin Davis, Lieutenant Governor, Democratic

Douglas V Mastriano, Governor/Carrie Lewis DelRosso, Lieutenant Governor, Republican

Matt Hackenburg, Governor/Tim McMaster, Lieutenant Governor, Libertarian

Christina Digiulo, Governor/Michael Bagdes-Canning, Lieutenant Governor, Green Party

Joe Soloski, Governor/Nicole Shultz, Lieutenant Governor, Keystone

 

US REPRESENTATIVE IN CONGRESS, 8TH District, (Vote for One):

Matt Cartwright          Democratic

Jim Bognet                  Republican

 

[District 8 consists of the following localities: the CITIES of Hazleton, Nanticoke, Pittston and Wilkes-Barre and the TOWNSHIPS of Bear Creek, Buck, Butler (PART, Districts 01, 02, 03, 04 and 05 (only blocks 1024, 1025, 2013, 2014, 2015 and 2020 of tract 216601 and blocks 1016, 1017, 1024, 1046, 1047, 1049, 1050, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063 and 1064 of tract 216602), Dallas, Dennison, Exeter, Fairview, Foster, Franklin, Hanover, Hazle, Jackson, Jenkins, Kingston, Newport (PART, Ward 02), Pittston, Plains, Plymouth, Rice, Wilkes-Barre and Wright and the BOROUGHS of Ashley, Avoca, Bear Creek Village, Courtdale, Dupont, Duryea, Edwardsville, Exeter, Forty Fort, Freeland, Harveys Lake, Hughestown, Jeddo, Kingston, Laflin, Larksville, Laurel Run, Luzerne, Nuangola, Penn Lake Park, Plymouth, Pringle, Sugar Notch, Swoyersville, Warrior Run, West Hazleton, West Pittston, West Wyoming, White Haven, Wyoming and Yatesville]

 

US REPRESENTATIVE IN CONGRESS, 9TH District, (Vote for One):

Amanda R. Waldman             Democratic

Dan Meuser                             Republican

 

[District 9 consists of the following localities: the TOWNSHIPS of Black Creek, Butler (PART, District 05 (all blocks except 1024, 1025, 2013, 2014, 2015 and 2020 of tract 216601 and blocks 1016, 1017, 1024, 1046, 1047, 1049, 1050, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063 and 1064 of tract 216602), Conyngham, Dorrance, Fairmount, Hollenback, Hunlock, Huntington, Lake, Lehman, Nescopeck, Newport (PART, Ward 01), Ross, Salem, Slocum, Sugarloaf and Union and the BOROUGHS of Conyngham, Dallas, Nescopeck, New Columbus and Shickshinny]

 

SENATOR IN THE GENERAL ASSEMBLY, District 20, (Vote for One):

Jackie Baker    Democratic

Lisa Baker       Republican

 

[District 20 consists of the following localities: the CITY of Nanticoke and the TOWNSHIPS of Dallas, Exeter, Fairmount, Franklin, Hanover, Hunlock, Jackson, Kingston, Lake, Lehman, Newport, Plymouth, Ross and Union and the BOROUGHS of Ashley, Courtdale, Dallas, Edwardsville, Exeter, Forty Fort, Harveys Lake, Kingston, Larksville, Luzerne, Plymouth, Pringle, Sugar Notch, Swoyersville, Warrior Run and West Wyoming]

 

SENATOR IN THE GENERAL ASSEMBLY, District 22, (Vote for One):

Marty Flynn    Democratic

Tom Bassett    Republican

 

[District 22 consists of the following localities: the CITIES of Pittston and Wilkes-Barre and the TOWNSHIPS of Jenkins, Pittston, Plains and Wilkes-Barre and the BOROUGHS of Avoca, Dupont, Duryea, Hughestown, Laflin, Laurel Run, West Pittston, Wyoming and Yatesville.]

 

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY, District 116, (Vote For One):

Yesenia Rodriguez     Democratic

Dane Watro                 Republican

 

[District 116 consists of the following localities: CITY of Hazleton and the TOWNSHIP of Hazle and the BOROUGH of West Hazleton]

 

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY, District 117, (Vote For One):

Mike Cabbell                          Republican

 

[District 117 consists of the following localities: TOWNSHIPS of Black Creek, Butler, Conyngham, Dennison, Dorrance, Fairmount, Foster, Hollenback, Hunlock, Huntington, Lake, Lehman, Nescopeck, Ross, Salem, Slocum, Sugarloaf and Union and the BOROUGHS of Conyngham, Dallas, Freeland, Harveys Lake, Jeddo, Nescopeck, New Columbus, Nuangola, Penn Lake Park, Shickshinny and White Haven]

 

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY, District 118, (Vote For One):

Jim Haddock              Democratic

James May                  Republican

 

[District 118 consists of the following localities: the CITY of Pittston and the TOWNSHIPS of Jenkins and Pittston and the BOROUGHS of Avoca, Dupont, Duryea, Hughestown, Laflin, West Pittston and Yatesville.]

 

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY, District 119, (Vote For One):

Vito Malacari              Democratic

Alec Ryncavage          Republican

 

[District 119 consists of the following localities: CITY of Nanticoke and the TOWNSHIPS of Fairview, Hanover, Newport, Plymouth, Rice and Wright and the BOROUGHS of Ashley, Edwardsville, Larksville, Plymouth, Sugar Notch and Warrior Run.]

 

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY, District 120, (Vote For One):

Fern Leard                  Democratic

Aaron Kaufer              Republican

 

[District 120 consists of the following localities: TOWNSHIPS of Dallas, Exeter, Franklin, Jackson and Kingston and the BOROUGHS of Courtdale, Exeter, Forty Fort, Kingston, Luzerne, Pringle, Swoyersville, West Wyoming and Wyoming.]

               

NOTICE

 

Luzerne County Board of Elections & Registration Special Meeting for the Commencement of the Adjudication Process for the November 2022 General Election

 

The Luzerne County Board of Elections will convene a Special Meeting on Wednesday, November 9, 2022 at 12:00 PM (Noon) on the 3rd floor of the Luzerne County Penn Place Building, Courtroom A, 20 N. Pennsylvania Ave., Wilkes-Barre, PA for the purpose of the commencement of the adjudication process for votes cast for the November 8, 2022 General Election. This process will continue until completed and is open to the public.


2022 General Election Sample Ballots

Please click here to view the 2022 general election sample ballots.

2022 Reapportionment Update

The Bureau of Elections completed the 2022 reapportionment for all Luzerne County precincts. Additional information about reapportionment and final maps for the new General Assembly boundaries are available through the Pennsylvania Redistricting site. For a list of Luzerne County precincts with their updated Congressional and General Assembly district assignments, click here.

May 17, 2022 Primary Election and Recount Results

Primary Election Results

Recount Results

voter infor

Voter Information

Includes applications to register to vote, how to apply for an absentee ballot and polling place locations.

On Election Day

On Election Day

Find your polling place, how to use the voting machines and if you need to show an approved form of ID in order to vote.

Candidate Information 2

Candidate Information

Information on running for office and who currently holds office.

Resources

Resources

Election Board meeting and Bureau information, tell us about your voting experience, and access the Election Cycle calendar of important dates.

military

Military and Overseas Voters

Resources for service members and civilians residing overseas.

Poll Workers - We need you... to serve as a poll worker

Election Day Poll Workers

Interested in assisting in the democratic process? Receive training and compensation.